BAZALT

Anasayfa / Ürünlerimiz / BAZALT

BAZALT

Bazalt Taşı Yapı Malzemesi Ve Türkiyede Bazalt


Bazalt volkanik kökenli taş ( kaya ) kütlesidir. Koyu siyahımsı renkli , sık kümeler şeklinde rastlanan diğer bir bilinen adıyla " Kayseri Taşı " dır . Bazalt dikeçler , sıvılaşarak akan mağmanın donarak küçülmesiyle çeşitli şekillerde oluşum gösterir. Sağlam ve güçlü karakteristik iç özelliği sayesinde bazalt , yapı malzemesi olarak fazlaca tercih edilir . Binlerce kilometrekare bazalt taşı , dünya kara parçasını adeta sarmaktadır . Siyahımsı , grimsi ve pas rengi olarak bilinen kırmızı nitelik belirten bu taş çeşidi özünde siyah renktedir ancak oksitlenerek bu renklere yahut tam tersi çok açık renk demetlerine de bürünebilir . Yapısı bakımından minik tanecikli ve camsıdır . Ayrıca minarel içeriği olarak iri , demir minareli olarak oldukça varsıldır . Bazaltın Sertlik derecesi 5;5-7 ' dir . Bu oranla bazalt " orta sert aşındırıcılar " sınıfına girmektedir.

Bazalt Avantajları


Bazalt Sertlik bakımından TS 6809 Kriterlerine oldukça uygundur .
Aşınma Mukavemeti top seviyededir . 15 cm /50cm2 altıdır .
Erkilet Bazaltı olarak bilinen " Kayseri Taşı " darbe dayanımı yüksek kayaçlardandır . 4 kgf.cm/cm2 altıdır .
Bazaltın bu bahsettiğimiz özellikleri , Doğal Yapı Taşı Standartı , Kaplama Taşı Standartı değelerine göre verilmiştir .

Bazalt ( Kayseri Taşı ) Kullanım Alanları


Bazalt nerelerde kullanılır ? bunu bahsetmeden önce bazı özelliklerini ve bu özelliklere uygun kullanım alanlarını görelim .
Bazaltın birim hacim ağırlığı , ağırlıkça sum emme oranı , don kaybı , yoğunluğu , basınç direnci , dondan sonraki basınç mukavvemeti özellikleri hem kaplama taşı hemde doğal yapı taşı , hemde dekorasyon alanında kullanılmasına olanak sağlar . Aynı zamanda cila alma durumu , köşe kesilmesi ve plaka verme durumu oldukça iyidir . Bazalt kullanım alanları en çok demir yolları , beton ve asfaltlar ve filtre taşlarıdır . Ev ve mutfak dekorasyonunda da modern olarak kullanılan bazalt bahçe taşı olarakda kullanılır . Hayal edeceğiniz bir çok yerde kullanıma uygundur .

Bazalt Türkiyede Nerede Bulunur ?


Bazalt Kayseri Erkilet bölgesinde , Urfa ve Çorlu'da yoğun olarak bulunmaktadır . Kayseri Bazalt Taş Ocakları , Diyarbakır Bazalt Taş Ocakları ve Bergama Bazalt Taş Ocakları bilinen en iyi bazalt taş ocaklarıdır . Diğer bazalt bulunan bölgeler ise şu şekildedir ; Konya , Kütahya , Tokat , Trabzon , Kastamonu , Giresun , Elezığ , Erzincan , Erzurum .

Bazalt Fiyatları

Bazalt fiyatları istenilen ölçülere , bazaltın iç değerine ve kalitesine göre değişmektedir . Türkiyedeki en kaliteli bazalt taşları ( Kayseri Taşı ) adından da bilineceği üzere Kayseridedir. Bazalt taşı almak istiyorsanız eğer , biraz araştırma ile en kaliteli bazaltı bulmanız mümkün . Yüksek kalite ve uygun fiyatlı Bazalt için Türkiye ' de Lider konumdaki firmamızdan bilgi alabilirsiniz .

30 Yıldır Sektörde Bulunan Hacı DURAN Kuruluşudur.

İLETİŞİM BİLGİLERİ
Mimarsinan OSB Mahallesi 19. Cad. No:54
Melikgazi / KAYSERİ
+90 352 503 16 16
+90 352 503 16 17
+90 535 363 09 91
info@nev-ka.com.tr